7 příznaků, že se Vaše prostata zvětšuje

 Máte podezření, že se Vás týká téma zbytnělé prostaty? Projděte si těchto 7 bodů a budete mít jasno:

1. Močím v noci častěji než 2x

V ideálním případě byste na toaletu v noci neměli chodit vůbec, nic by Vás k tomu nemělo ponoukat. Většina lidí ale stejně močit jde, a to zpravidla 1x za noc. Pokud chodíte častěji, zpozorněte.

2. Chodím močit často, ale s mizivým výsledkem

Pokud pociťujete naléhavou nutnost močit a nedokážete je ovládnout, může být na vině zbytnělá prostata. Utlačuje totiž močovou trubici a měchýř, čímž dochází k zneprůchodnění močových cest. Měchýř je tak plný tekutiny, která ale nedokáže odejít trubicí. V praxi pak jdete na toaletu třeba 10x za den, ale vymáčknete ze sebe jen pár kapek. Toto už je vážný příznak zvětšené prostaty, který navíc může způsobovat infekce močových cest. Neměli byste jej ignorovat.

3. Nemůžu močit hned, musím na to mít čas nebo si sednout

Část prostaty tvoří hladká svalovina, která může být sevřená příliš těsně kolem močové trubice. V těchto případech se doporučuje zvuk tekoucí vody nebo relaxační techniky. V podstatě funguje cokoli, co odvede Vaši pozornost a pomůže svalům se uvolnit.

4. Proud moči je slabý a pomalý

Tím, že zbytnělá prostata tlačí na močovou soustavu, nepropouští zdaleka tolik moči, jako v normálním režimu. Močení tak trvá déle a jeho intenzita je velmi nízká.

5. Dřív se stačilo uvolnit, teď musím tlačit

Ani to samozřejmě není v pořádku. Namáhavé, bolestivé nebo přerušované močení je jasná vizitka zvětšené prostaty.

6. Začalo mě píchat v podbřišku

Byť je prostata žláza, můžete její zbytnění vnímat jako lehkou, menší bolest v podbřišku. Pokud však registrujete píchání a silnější bolest, měli byste okamžitě jít k lékaři. Tento příznak už je veskrze varující a jeho ignorování může mít fatální následky.

7. Neudržím moč / Přestal jsem močit úplně

Tady už opravdu není co řešit, takováto komplikace vyžaduje okamžitý zásah lékaře. Prostata ve Vašem těle může být natolik velká, že zcela ucpala močovou trubici i měchýř a ve Vás se hromadí moč, tedy odpadní látka, která rozhodně v těle nesmí zůstat dlouho. Jestliže neudržíte moč, může prostata narušovat funkce svěračů močového měchýře, což může opět poukazovat na její enormní velikost. V obou případech je nutné okamžitě vyhledat lékaře.

Pokud si stále nejste jisti stavem své prostaty, udělejte si test kondice prostaty I-PSS (Mezinárodní skóre Prostatických symptomů). Test je považován za zlatý standard pro posuzování příznaků zbytnělé prostaty a pomáhá najít nejvhodnější řešení problému

Týká se Vás to také?

Udělejte si jednoduchý a rychlý online dotazník. Stačí odpovědět na 7 rychlých otázek a zjistíte, v jaké kondici je Vaše prostata. Vše diskrétně a anonymně.