Zvětšená prostata může být zabijákem vášně

Chtělo by se říct, že prostata je taková malá časovaná bomba. Představte si shluk vaziva a svaloviny o velikosti vlašského ořechu, který dřímá hned pod Vaším močovým měchýřem. Tiše si pracuje, vytváří bělavou tekutinu, živnou půdu pro spermie, sedí a čeká na svou chvíli. Jakmile odbije 45. rok života, zamne si své imaginární dlaně a to, co bylo do té doby samozřejmé – močení jen přes den, nebo minimálně jednou v noci, perfektní činnost močového měchýře a pohodový sex, je pryč. Ano, prostata Vám totiž může zavařit nejen na toaletě, ale také v posteli.

Prostata je jediný orgán v těle, který se s věkem zvětšuje. Nejprve si těchto změn nemusíte vůbec všimnout, většina mužů začne první příznaky pozorovat až po 50. roce života, jiní, kteří si toto „dědictví“ nesou v rodině, ale mnohem dříve. 

Jak dochází k tak dramatické proměně? Růst předstojné žlázy, tedy prostaty, ovlivňuje hormon testosteron. Zatímco v mládí je prostata veliká asi jako zmiňovaný vlašský ořech, s pokročilým věkem se pomalu zvětšuje a může dosahovat až velikosti pomeranče. Zbytnění prostaty a její zvětšování způsobuje potíže při močení, které pak v důsledku ovlivňují nejen pracovní, ale i ten soukromý život.

Funkce prostaty je jasná – produkovat sekret, který zvyšuje životaschopnost spermií při jejich cestě za vajíčkem. Nemá tedy přímý vliv na erekci či libido. Problém ale nastává ve chvíli, kdy se objeví komplikace. Jen si to představte: večer plánujete žhavé chvilky se svou něžnou polovičkou, ale ještě než dopijete první sklenici vína, už si musíte odskočit. Za chvíli jste zpět, dáma už je v posteli a odhazuje krajkové prádlo. Jediné, na co ale v tu chvíli myslíte, je zase toaleta. Už zase se Vám chce močit. A přitom ze sebe vymáčknete jen pár kapek. Tenhle stres už má setsakra velký vliv nejen na libido, ale i na samotnou erekci. Jak se totiž máte soustředit na milostné eskapády, když musíte co chvíli odbíhat?

Nejinak tomu je v noci, kdy musíte vstávat více než 5x na toaletu, abyste ráno vstali nevyspalí, ve stresu a s očekáváním dalších nepříjemností v práci či na cestách. Tohle rozpoložení opravdu nesvědčí zdravému sexuálnímu životu.

V případě lehčích příznaků, jako je častější močení, lze využít přírodních preparátů na bázi slivoně africké, která má pozitivní klinické výsledky pro podporu zdraví prostaty. Pokud však registrujete vážnější obtíže, je vhodné navštívit urologa a poradit se s ním o možnostech léčby. Nejste si jistí, jak na tom jste? Udělejte si test I-PSS (Mezinárodní skóre Prostatických symptomů).

Týká se Vás to také?

Udělejte si jednoduchý a rychlý online dotazník. Stačí odpovědět na 7 rychlých otázek a zjistíte, v jaké kondici je Vaše prostata. Vše diskrétně a anonymně.