Poradna

Jaké jsou příznaky zvětšující se prostaty?

Základním příznakem zvětšující se prostaty jsou potíže s močením. Zbytnělá prostata tlačí na močovou trubici a tím zeslabuje a zpomaluje proud moči. Nejlépe to jde vidět v noci, pokud muž chodí na toaletu častěji než 2x za noc, musí při močení tlačit a přitom nemá pocit úplného vyprázdnění, je velmi pravděpodobné, že má problémy s prostatou.

Jsem v rizikové skupině?

První obtíže se mohou objevit už v 45 letech a s přibývajícími lety se většinou zhoršují. Pokud navíc nedodržujete zásady zdravé životosprávy, nemáte pravidelný pohyb a také třeba kouříte, může to nástup či projevy obtíží zhoršit.

Jak vypadá prevence zbytnění prostaty?

Zpravidla platí, že byste měli dodržovat skladbu pestrého jídelníčku, pravidelně sportovat, omezit kouření (nikotin dráždí močový měchýř) a příjem vyššího množství tekutin na noc. Ve fázi, kdy muži registrují zhoršený průtok moči, se doporučují relaxační techniky či močení při tekoucí vodě. Obojí odvádí pozornost od problémů a usnadňují přirozené uvolnění svalstva. V případě, že se ve vaší rodině objevily vážné problémy s prostatou, např. váš otec či dědeček, je životně důležité věnovat prostatě zvýšenou pozornost a pravidelně docházet na prohlídky k urologovi.

Problémy s prostatou měl už můj táta, budu je mít také?

Je to možné. Je-li Vám více než 45 let a ve Vaší rodině se již vyskytly problémy s prostatou, je pravděpodobné, že je zaznamenáte také. V jakém rozsahu však záleží do jisté míry i na Vás. Pokud budete svůj zdravotní stav bedlivě sledovat a budete dodržovat pravidla zdravého životního stylu, můžete obtíže s prostatou zmírnit či oddálit. V případě, že se ve Vaší rodině vyskytly fatální komplikace se zbytněním prostaty, je nezbytně nutné docházet na preventivní prohlídky v intervalech doporučených lékařem (obvykle každý rok či dva).

Má prostata vliv na erekci či potenci?

Prostata je orgán, který produkuje až 30 % objemu ejakulátu a zvyšuje životaschopnost spermií. Jako taková však nemá vliv na erekci či libido, tedy chuť na sex. To má „na svědomí“ testosteron, který je produkován v nadledvinkách, tedy v úplně jiné části těla. V případě, že se stav prostaty zhorší a nastoupí nepříjemné příznaky jako časté močení či nutkání na močení, zhoršuje se také psychika muže a ta už může ovlivnit erekci a libido. Pokud tento stav přetrvává a prostata vykazuje patologické známky, je řešením její chirurgické odstranění. V tu chvíli ale dramaticky klesá možnost zplodit potomka. Onen sekret, který prostata produkuje je totiž zásadní pro pohyb spermií a jejich funkci. Bez prostaty přichází spermie o „pohon“ a nejsou schopny dostat se až k vajíčku.

Bolí zbytnělá prostata?

Ano, zbytnělou prostatu mohou provázet lehké bolesti v podbřišku. Při větších komplikacích jsou bolesti silnější a doprovází je píchání v podbřišku a nutkání na močení, přestože už v měchýři není žádná moč. Zvětšená prostata tak může znamenat velkou míru nepohodlí, až bolesti.

Týká se Vás to také?

Udělejte si jednoduchý a rychlý online dotazník. Stačí odpovědět na 7 rychlých otázek a zjistíte, v jaké kondici je Vaše prostata. Vše diskrétně a anonymně.